Nápady

Perglův odkaz

Jirka, 28.10.2013

Amatérský historik nemá příležitost objevit něco nového. Narazil jsem na řadu záhad, k jejichž objasnění nemám podklady, vzdělání, ani možnost bádat v archivech.

  • Kdo byli a odkud přišli Dražici
  • O raketovém vzestupu Jenštejnů
  • Tvrz pana Řehoře Dětřich Hess a Hostivice
  • Američan z Hostivice
  • Jak Břve ke jménu přišly?
  • Kořeny Dražiců
  • Emigranti z Unhoště
  • O autorovi hradního vodovodu
  • Znak zemanů z Braškova

Budu je postupně uveřejňovat jako výzvu hlavně pro studenty a jejich hledání témat

Jako příklad o Dražicích
Je to příběh první poloviny 13. století. Dva bratři „odnikudž“ se zřejmě zasloužili o věc kralevice Přemysla proti králi Václavu I. Řehoř získal Litovice a psal se po nich. Stal se členem královské rady a purkrabím Hradu. Jan dosáhl hodnosti pražského biskupa. Na listině z roku 1266 jako svědek vedle Řehoře, mezi dalšími je i Budislav z Hřešic. Jsou tam i další příbuzní z Kyšic. Mohl být i mělnickým proboštem. K stáru jako vdovec….? Jména dětí Budislava neukazují zrovna na vesnického zemánka. Řehoř, Jan, Abel, Martin(?) Hřešice jsou v dosahu zájmů rozsáhlá rodiny Kyšických, Braškovských, ale i Ptíčských, Hospozínských. Také Stochovských a Kladenských. Nespolehlivý Hájek z Libočan byl karlštejnský purkrabí a mohl znát i do dneška nedochované prameny, občas objeví historici, že někdy jen tak nepábil. Klade například (Ctibora a Jaroše) jednoho do Stochova, druhého do Kladna. Nedali se bratři Jan a Řehoř zlákat Jarošem k účasti na odboji? Po krachu vzpoury Václav jistě po potlačení vzpoury chytal onačejší ryby a bratři ušli králově mstě. Od toho pak Přemyslova vděčnost. Kdo ve skutečnosti byli, vždyť rod predikátem „z Dražic“ ( i ty členy rodu, kteří se stavby Dražického hradu nedožili) obdařil František Pražský, byl biskupa Jana IV. zpovědníkem a kronikářem.

Každý z uvedených bodů má drobet reálného jádra  Je potřeba ověřit co se dá. A dá se toho dost. Chce to příležitost a čas. Oboje nemám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>